Aparat ortodontyczny – jak szybko widać efekty?

2021-03-04

Osoby z wadami zgryzu najczęściej decydują się na aparat ortodontyczny efekty takiego leczenia są bowiem nie tylko najszybciej widoczne, ale i długotrwałe. Czego można się spodziewać, wybierając taką formę leczenia?


Aparat ortodontyczny to obecnie niezwykle powszechne rozwiązanie przy wielu wadach zgryzu. Dzięki długotrwałemu działaniu i możliwości jego regulacji podczas trwania leczenia, może pomóc przy nadmiernie stłoczonych, obróconych lub oddalonych od siebie zębach, a także zębach źle rozmieszczonych, poza standardowym łukiem zębowym. Przy poważniejszych wadach zgryzu leczenie może potrwać dłużej, jednak zazwyczaj aparat jest skutecznym rozwiązaniem przy wszelkich problemach tego typu.


Jeśli jesteśmy zdecydowani na aparat ortodontyczny, efekty po zakończonym leczeniu z pewnością nas zadowolą. Jest to dosyć elastyczna metoda, ponieważ ortodonta na bieżąco reguluje aparat, dostosowując jego parametry do postępującej poprawy. Przykładowo, na początku leczenia wykorzystuje się cienki metalowy łuk, czyli drucik, który przebiega przez wszystkie zamki umieszczone na zębach. Z czasem jest on wymieniany na grubszą, mocniej działającą wersję – ortodonta decyduje, kiedy jest na to najlepszy moment, aby leczenie było nie tylko skuteczne, ale i nie powodowało zbyt dużego dyskomfortu u pacjenta


Jak szybko widać efekty po założeniu aparatu ortodontycznego? Jest to indywidualna kwestia, która zależy od zaawansowania wady zgryzu, jednak pierwsze efekty są zazwyczaj zauważalne naprawdę szybko – już przy pierwszej wizycie. Pierwsze miesiące leczenia przynoszą najbardziej widoczne zmiany, co motywuje do kontynuowania leczenia. Zazwyczaj cały proces jest długotrwały i trwa przynajmniej dwa lata, jednak jest to zależne od posiadanej wady zgryzu.


Aparat ortodontyczny – czy wybrany rodzaj ma wpływ na efekty leczenia?


Wśród stałych aparatów ortodontycznych mamy do wyboru trzy rodzaje: metalowy, porcelanowy oraz kryształowy. Ich nazwy określają materiały, z jakich wykonane są zamki w danym aparacie, a więc części, które przytwierdza się do zębów. Różnią się przede wszystkim wyglądem – aparat metalowy jest bardzo widoczny na zębach, jednak jest to najtańsza opcja. Wersja porcelanowa jest mało widoczna, natomiast kryształowa – w pełni przezroczysta. Dwie ostatnie opcje są więc najczęściej wybierane przez osoby, dla których widoczność aparatu nie jest pożądana. Mimo różnych cen i zastosowanych materiałów, aparaty te działają tak samo, a efekty będą widoczne w takim samym czasie przy zastosowaniu dowolnego z nich. Wybór odpowiedniej dla siebie wersji jest więc wyłącznie kwestią indywidualną i zależy od preferencji pacjenta.


Warto pamiętać, że podczas noszenia aparatu obowiązkowe są regularne wizyty u ortodonty, który będzie sprawdzał przebieg leczenia, regulował aparat ortodontyczny oraz wymieniał jego części w razie potrzeby. Dzięki temu leczenie będzie skuteczne i bezpieczne dla pacjenta.