Automatyczne przymykanie drzwi

2019-01-09

Gdy wybiera się drzwi można obecnie zdecydować się na takie rozwiązania, które pozwalają na ułatwienie użytkowania drzwi w budynkach, gdzie występuje duży ruch. Do takich rozwiązań zaliczają się samozamykacze, które pozwalają na zapewnienie możliwości automatycznego przymykania się drzwi. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy drzwi są bardzo często otwierane oraz zamykane, a jednocześnie można spodziewać się, że nie zawsze użytkownicy drzwi będą odpowiednio domykać drzwi.

 

Drzwi mają bardzo różne funkcje, co dotyczy również zabezpieczenia budynku przed nadmiernym uciekaniem ciepła. Jednocześnie, jeśli drzwi nie są właściwe zamykane z budynku może uciekać znacznie większa ilość ciepła. Ważne jest z tego powodu by drzwi były właściwe zamykane. W przypadku budynków, gdzie drzwi używane są przez bardzo wiele wchodzących oraz wychodzących osób trzeba liczyć się z tym, że drzwi mogą nie być odpowiednio domykane. Wówczas budynek może mieć znacznie większe koszty związane z energią cieplną. Przez drzwi szczególnie przy niskich temperaturach może uciekać duża ilość ciepła. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy drzwi nie są szczelne, jak też w przypadku braku odpowiednio zamykania drzwi. Wówczas można decydować się na takie rozwiązania jak samozamykacze https://sklep.agas.pl/samozamykacze,cp178,pl.html, które pozwalają na automatyczne zamykanie się drzwi.

 

Stosowanie samozamykaczy

Najczęściej na takie rozwiązania jak samozamykacze decydują się właściciele budynków takich jak budynki usługowe czy użyteczności publicznej. W takich pomieszczeniach bardzo często zdarza się, że przy większym ruchu drzwi są często otwierane. Natomiast samozamykacz pozwala na zapewnienie, że drzwi będą automatycznie zamykane bez względu na zachowanie użytkowników budynku. Dodatkowym atutem samozamykaczy jest to, że drzwi nie będą trzepać, gdy użytkownicy nie domykają ich, ale puszczają po otwarciu. Ustawić można w tym względzie odpowiednią siłę z jaką drzwi mogą się zamykać. W ten sposób może dochodzić do sytuacji, w której drzwi nie będą się uszkadzały nawet jeśli użytkownicy nie pilnują sposobu zamykania drzwi. Gdy użytkownicy po otwarciu puszczają drzwi może dochodzić do uszkodzeń framug, co sprawi, że drzwi będą musiały w znacznie krótszym czasie zostać wymienione.  

 

Wybór samozamykacza

Im bardziej intensywnie w wybranym budynku są używane drzwi tym znacznie ważniejsze staje się wybranie odpowiedniej konstrukcji oraz jakości samozamykacza. Warto w tym względzie sprawdzić dokładnie to jak producent opisuje żywotność kupowanego samozamykacza. Pozwala to na wybranie takich wyrobów, które będą w stanie zapewnić odpowiedni długi czas użytkowania. Jednocześnie przy samozamykaczach trzeba również dbać o odpowiednią konserwację. W ten sposób można mieć pewność, że będzie można znacznie wydłużyć czas użytkowania samozamykaczy. Ma to bardzo duże znaczenie z punktu widzenia trwałości samozamykaczy, gdzie wiele z nich opiera się na działaniu odpowiedniej ilości smarów. Warto w tym względzie wybierać również takie samozamykacze, które są dopasowane pod kątem funkcjonalności oraz użyteczności.