Bateria grzewcza

2019-04-12

Suchy skafander i założona pod niego ciepła odzież to nie wszystko, co możemy zrobić, aby w maksymalny sposób zadbać o własny komfort nurkowania oraz własne bezpieczeństwo. Wiele osób zastanawia się jak ma się do tego bateria grzewcza.


Możliwości nie wyczerpujemy nawet, jeśli wyposażymy się w ubranie termo aktywne, gdyż bariera skafandra nie wystarczy, aby niska temperatura wody nie odebrała nam resztek ciepła. Warto jest, więc zorientować się, w jaki jeszcze sposób możemy zadbać o ciepło w czasie nurkowania, zwłaszcza, że waśnie to ciepło, przesądza o tym czy nurkowanie będzie faktyczna przyjemnością z uprawiania swojego ulubionego zajęcia czy okresem nieomal walki o przetrwanie. Oczywiście podstawową sprawą, w przypadku, gdy postanawiamy przerzucić się na nurkowanie z ciepłych wód tropikalnych (któż z nas nie zaczynał swojej przygody w ciepłych wodach Egiptu?) na zimne polskie jeziora czy nawet Bałtyk, jest wyposażenie się w suchy kombinezon. Jednakże niezależnie czy wybierzemy skafander membranowy czy też neoprenowy, nie będzie on stanowił idealnej bariery termicznej.


Kolejnym krokiem jest wybór konkretnego ocieplacza pod skafander. Możemy oczywiście zakładać zwykłe, ciepłe ciuchy, ale uszyty na miarę ocieplacz zmniejszy wagę ubrania, przy zachowaniu jednakowych lub wyższych parametrów cieplnych, ale co istotniejsze, odpowiednio uszyty, zapewni dużo lepszą swobodę ruchów. Następna jest dwuczęściowa bielizna termo aktywna, która, podobnie jak wypełnienie, będzie miała lepsze parametry od zwykłej bawełnianej.


W końcu dochodzimy do ostatniego możliwego zabezpieczenia, ale chyba dającego największe korzyści. Mowa tu o systemach grzewczych wraz z bateriami grzewczymi. Pozwalają one na kompleksowe zapewnienie ciepła najważniejszym oraz tym najszybciej się ochładzającym partiom ciała. Utrzymanie w cieple korpusu ciała sprawi, że znacznie później zaczniemy odczuwać ochłodzenie rąk i nóg, a ocieplenie tych ostatnich umożliwi spore wydłużenie czasu, jaki będziemy mogli pozostawać pod wodą. Na rynku możemy spotkać się z systemami grzewczymi opartymi o kamizelki grzewcze, rękawice oraz buty, ale coraz częściej pojawiają się w ofertach także zintegrowane ocieplacze, ogrzewające zarówno korpus, jak i całe kończyny nurka. To, jaki system zostanie wybrany zależy od temperatury wody, w jakiej zamierzamy nurkować naszej podatności na wychłodzenie oraz czasu jaki spędzamy pod wodą.


Najistotniejszym elementem każdego sytemu grzewczego jest bateria grzewcza https://deflouexplorerstore.com/pl/p/SANTI-KAMIZELKA-GRZEWCZA-BZ-200/805. To ona umożliwia nieprzerwaną prace systemu, a jest ona niezbędna do podtrzymania, w momencie, gdy chcemy zachować prawidłowy przebieg dekompresji. Mając system grzewczy działający nieprzerwanie od rozpoczęcia nurkowania nie powinno się go wyłączać przed wynurzeniem. Systemy grzewcze są w pełni zintegrowane z baterią grzewczą, która bardzo często stanowi także źródło zasilania światła. Jej odpowiednia jakość i moc są niezbędne nie tylko do zachowania komfortu nurka ale i podstawowego bezpieczeństwa. Przy zakupie konkretnej baterii grzewczej zwróćmy uwagę na producenta, gdyż bardzo często konkretne baterie są zintegrowane tylko z określonymi systemami grzewczymi i na odwrót. Nie przykładając dużej wagi do rodzaju baterii możemy pozostać z zakupem, który nie będzie kompatybilny z resztą sprzętu.