Opony do traktora

2019-06-18

Ukazując opony do traktora przedstawia się, że jest to niezbędny element wyposażenia w każdym gospodarstwie rolnym, bez względu na jego wielkość czy też specjalizację, są opony rolnicze.


Niezwykle ważne jest, aby ciągniki i wszystkie inne pojazdy  były wyposażone w odpowiednie ogumienie. To zapewni nie tylko wydajność pracy, ale i odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas jej wykonywania.

Ponadto dobre ogumienie jest wymagane przepisami prawnymi. Pozwala także na znacznie bardziej efektywne wykorzystywanie wszystkich posiadanych maszyn rolniczych, bez względu na to, czy jest to ciągnik czy zwyczajna przyczepa. Obecnie na rynku istnieje bardzo duża gama opon rolniczych, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, bez względu na poszukiwaną markę w nakierowaniu na opony do traktora w kwestii opinii.

Aktualnie na rynku większość opon cechuje dobra jakość wykonania, dość niska cena, konkurencyjność. W jaki sposób przygotować opony rolnicze do sezonu? Oczywiste jest, że wszystkie maszyny rolnicze, zwłaszcza ciągniki, po każdym sezoni czyli po wielu miesiącach pracy, wymagają kompleksowej konserwacji. Pojazdy te są stworzone do bardzo wolnego poruszania po polach i łąkach, do pracy w nierównym terenie, muszą więc być wyposażone w ogumienie, które ma bardzo dobrą przyczepność i odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Istotne jest więc także poddanie ich optymalizacji i dobremu wyważeniu, tylko za pomocą profesjonalnych urządzeń pomiarowych.

Wszystkie te zabiegi powinny być wykonywane w sprawdzonych zakładach wulkanizacyjnych. Polegają one przede wszystkim na na skorygowaniu ustawienia opony w stosunku do felgi. Mają również na celu ograniczyć ryzyko powstawania drgań, kiedy będą osiągać wyższe prędkości. W przeciwieństwie do ogumienia w samochodach osobowych, wszystkie opony rolnicze dobrej jakości są skonstruowane tak, aby mogły sobie dobrze radzić w trudnym, często i nasiąkniętym wodą, gruncie w odniesieniu do opon do traktora.

Pamiętajmy jednak, że pomimo solidnej budowy czy możliwości dostosowywania do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, niezwykle ważna jest właściwa konserwacja i eksploatacja pon rolniczych. Zawsze przed rozpoczęciem kolejnego sezonu powinniśmy sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. To właśnie ciśnienie ma znaczący wpływ na poślizg czy też ugniatanie ziemi podczas poruszania się po niej.

Małe ciśnienie może spowodować niebezpieczną sytuacji, w której to opona, pod naciskiem ciężkiego sprzętu, będzie się zapadać w grząskim gruncie, ubijać mocno glebę. Takie niepożądane zjawisko może mieć niestety negatywny wpływ na późniejsze plony. Ponadto odpowiednie ciśnienie wpływa również na mniejsze zużycie paliwa czy też bardziej efektywną pracę w terenie. O czym warto jeszcze pamiętać? O tym w jakiej pozycji i w jakich warunkach powinno się przechowywać opony. Wszystkie opony rolnicze powinny znajdować się w ciemnym, suchym i bardzo przewiewnym pomieszczeniu. Najbardziej szkodzi im długotrwały kontakt z promieniami słonecznymi, zbyt wysokie temperatury, mróz i narażenie na kontakt ze smarami, farbami, chemikaliami. Aby nie ulegały odkształceniom pod wpływem własnego ciężaru, opony rolnicze muszą być przechowywane zawsze w pozycji pionowej, nigdy w poziomej.